Mercedes-Benz G-Model, mystic brown
Product number:
430623-004
Listprice:
17,95 €
New type! In February 2018, Mercedes-Benz presented its new G-model. With long wheelbase, interesting details like chromed wheel covers in the rear as well as embossed radiator struts in polar white and obsidian black metallic, it is now realized in detail by Herpa in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | mystic brown metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.8 g |
| Release Date | September/October 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In February 2018, Mercedes-Benz presented its new G-model. With long wheelbase, interesting details like chromed wheel covers in the rear as well as embossed radiator struts in polar white and obsidian black metallic, it is now realized in detail by Herpa in the 1/87 scale.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | mystic brown metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16.8 g |
| Release Date | September/October 2022 |