Mercedes-Benz EQC “Herpa Christmas car 2019”
Product number:
102155
Listprice:
32,95 €
New type! Two new types will be used in 2019 to create the well-known Herpa Christmas models. In addition to the new Mercedes-Benz EQC as a limited-edition Christmas car, which will come in a display case, the new Renault T will also be used as a Herpa Christmas truck in 2019, accompanied by a certificate of limitation. Both vehicles are decorated with Christmas and winter motifs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 48 x 60 mm |
| Weight | 46 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Two new types will be used in 2019 to create the well-known Herpa Christmas models. In addition to the new Mercedes-Benz EQC as a limited-edition Christmas car, which will come in a display case, the new Renault T will also be used as a Herpa Christmas truck in 2019, accompanied by a certificate of limitation. Both vehicles are decorated with Christmas and winter motifs.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 95 x 48 x 60 mm |
| Weight | 46 g |
| Release Date | September/October 2019 |