Mercedes-Benz Econic with load handling system "Fire Department Düsseldorf"
Product number:
094641
Listprice:
34,95 €
Loaded with a flat trough, this Mercedes-Benz-Econic swap-body truck complements the range of fire-fighting vehicles from the North Rhine-Westphalian capital of Düsseldorf.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 54 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Loaded with a flat trough, this Mercedes-Benz-Econic swap-body truck complements the range of fire-fighting vehicles from the North Rhine-Westphalian capital of Düsseldorf.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 35 mm |
| Weight | 54 g |
| Release Date | September/October 2019 |