Mercedes-Benz Econic refrigerated box truck "Simon Loos" (NL)
Product number:
303309
Listprice:
27,50 €
For local traffic, some Mercedes-Benz Econic trucks with refrigerated box trailers are operated by the Dutch company Simon Loos. The new Herpa model with the brand new Econic cab is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Simon Loos |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.3 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For local traffic, some Mercedes-Benz Econic trucks with refrigerated box trailers are operated by the Dutch company Simon Loos. The new Herpa model with the brand new Econic cab is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Simon Loos |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52.3 g |
| Release Date | March/April 2014 |