Mercedes-Benz Econic Metz Drehleiter L32 XS "Fire Department"
Product number:
092777
Listprice:
38,95 €
New type! This new Metz turntable ladder is initially released as fire brigade version in neutral colors. A new superstructure as well as a new chassis was needed for this new combination of the current Metz turntable ladder and the Mercedes-Benz Econic.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.3 g |
| Release Date | January/February 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! This new Metz turntable ladder is initially released as fire brigade version in neutral colors. A new superstructure as well as a new chassis was needed for this new combination of the current Metz turntable ladder and the Mercedes-Benz Econic.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 64.3 g |
| Release Date | January/February 2017 |