Mercedes Benz Econic garbage truck "Nehlsen Gruppe"
Product number:
303217
Listprice:
27,50 €
The Nehlsen group with headquarters in Bremen is mainly active in the areas disposal of waste and waste logistics and maintains subsidiaries in Lower Saxony,Berlin, Brandenburg, Saxony and Mecklenburg-Vorpommern. Next to the new Econic compactor vehicle, another model of the company was realized.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nehlsen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Nehlsen group with headquarters in Bremen is mainly active in the areas disposal of waste and waste logistics and maintains subsidiaries in Lower Saxony,Berlin, Brandenburg, Saxony and Mecklenburg-Vorpommern. Next to the new Econic compactor vehicle, another model of the company was realized.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nehlsen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.5 g |
| Release Date | March/April 2014 |