Mercedes-Benz Econic box truck „Feuerwehr Gerätewagen Atemschutz“
Product number:
095723
Listprice:
29,95 €
In response to multiple requests, Herpa’s series of neutral fire-fighting vehicles has been supplemented by this Mercedes-Benz Econic truck, which acts as an equipment truck for breathing protection.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.2 g |
| Release Date | January/February 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In response to multiple requests, Herpa’s series of neutral fire-fighting vehicles has been supplemented by this Mercedes-Benz Econic truck, which acts as an equipment truck for breathing protection.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 57.2 g |
| Release Date | January/February 2021 |