Mercedes-Benz Classicspace 2.3 refrigerated box trailer "REWE" (North Rhine Westphalia/Cologne)
Product number:
316378
Listprice:
44,95 €
New type! Modifications to the chassis were necessary in order to make the tandem refrigerated box trailer tractor viable for Mercedes-Benz as well. In addition to these changes, the shape of the cab also had to be modified so that the 2.3 Classicspace could be realized in this combination. REWE uses trailer trucks of this design to deliver from the Cologne-based company's central warehouses directly to its more than 3,500 stores throughout Germany.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rewe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | weiß |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Modifications to the chassis were necessary in order to make the tandem refrigerated box trailer tractor viable for Mercedes-Benz as well. In addition to these changes, the shape of the cab also had to be modified so that the 2.3 Classicspace could be realized in this combination. REWE uses trailer trucks of this design to deliver from the Cologne-based company's central warehouses directly to its more than 3,500 stores throughout Germany.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Rewe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | weiß |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2023 |