Mercedes-Benz canvas cover trailer "Schenker"
Product number:
308687
Listprice:
34,95 €
Herpa produces the Mercedes-Benz tarpaulin trailer in the classic 1980s design and sans lateral underride guard. Parallel with that, truck and trailer printed with the Schenker logo are available individually as Minikits.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.2 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa produces the Mercedes-Benz tarpaulin trailer in the classic 1980s design and sans lateral underride guard. Parallel with that, truck and trailer printed with the Schenker logo are available individually as Minikits.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Schenker |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.2 g |
| Release Date | March/April 2018 |