Mercedes-Benz C-Klasse T-Modell "Polizei Saarland"
Product number:
092692
Listprice:
19,95 €
Germany’s smallest state operates this current C-series on a daily basis. Especially challenging when producing the model is the “Polizei” writing and the yellow stripes, which have to be printed several times.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.1 g |
| Release Date | November/December 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Germany’s smallest state operates this current C-series on a daily basis. Especially challenging when producing the model is the “Polizei” writing and the yellow stripes, which have to be printed several times.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.1 g |
| Release Date | November/December 2016 |