Mercedes-Benz C-Klasse T-Modell Elegance command vehicle „Freiwillige Feuerwehr Saarbrücken“
Product number:
096003
Listprice:
24,95 €
The voluntary fire department of the city of Saarbrücken uses the current Mercedes-Benz C-Class as a command vehicle. Herpa realizes this beautiful vehicle in the Elegance version, true to the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The voluntary fire department of the city of Saarbrücken uses the current Mercedes-Benz C-Class as a command vehicle. Herpa realizes this beautiful vehicle in the Elegance version, true to the original.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 12.5 g |
| Release Date | March/April 2021 |