Mercedes-Benz C-Class T model, hyacinth red metallic
Product number:
430388
Listprice:
17,95 €
New type! Metallic paint finishes are very popular for the noble station wagon from Mercedes-Benz, which is why Mercedes-Benz has added further colors to the color palette of the new C-Class. Herpa will initially produce the new station wagon in the eye-catching color hyacinth red metallic.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | hyazinth red metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | May/June 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Metallic paint finishes are very popular for the noble station wagon from Mercedes-Benz, which is why Mercedes-Benz has added further colors to the color palette of the new C-Class. Herpa will initially produce the new station wagon in the eye-catching color hyacinth red metallic.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | hyazinth red metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | May/June 2022 |