Mercedes-Benz C-class T model, black
Product number:
421010-002
Listprice:
17,95 €
After around one and a half years, the current C-Class Estate from Mercedes-Benz is undergoing its first color change. After white (421020), the luxury station wagon now comes in black.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After around one and a half years, the current C-Class Estate from Mercedes-Benz is undergoing its first color change. After white (421020), the luxury station wagon now comes in black.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | black |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | November/December 2023 |