Mercedes-Benz B-Klasse "Police / fire department"
Product number:
066549
Listprice:
19,95 €
Two emergency vehicles based on the Mercedes-Benz B-class enhance the car miniature range in the 1/160 scale. The originals are utilized as police cars as well as fire engines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Red-silver / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 10.1 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Two emergency vehicles based on the Mercedes-Benz B-class enhance the car miniature range in the 1/160 scale. The originals are utilized as police cars as well as fire engines.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Red-silver / blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 10.1 g |
| Release Date | March/April 2017 |