Mercedes-Benz Axor semitrailer truck "Week of Kiel 2005"
Product number:
275699
Listprice:
81,55 €
Sailors from every corner of the globe come together in the Northern German city of Kiel for the annual "Kieler Woche" - the largest summer festival in Northern Europe, and at the same time the greatest sailing event in the world.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black-and-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 248.5 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 600 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Sailors from every corner of the globe come together in the Northern German city of Kiel for the annual "Kieler Woche" - the largest summer festival in Northern Europe, and at the same time the greatest sailing event in the world.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Mercedes-Benz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Black-and-white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 76 mm |
| Weight | 248.5 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 600 |