Mercedes-Benz Axor RW2 heavy rescue vehicle "Fire brigade Düsseldorf"
Product number:
094634
Listprice:
29,95 €
In addition to the ambulance, Herpa will also produce a miniature model of this Mercedes-Benz Axor with a heavy rescue vehicle body for the Düsseldorf fire brigade in a unique edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.7 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In addition to the ambulance, Herpa will also produce a miniature model of this Mercedes-Benz Axor with a heavy rescue vehicle body for the Düsseldorf fire brigade in a unique edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Düsseldorf |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.7 g |
| Release Date | July/August 2019 |