Mercedes-Benz Axor road sweeper
Product number:
150903
Listprice:
16,00 €
“Keep your city clean“ is the slogan found on most municipal street cleaning vehicles. This street sweeper also features this slogan on the sides and is equipped with the latest MB Axor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 39 g |
| Release Date | March/April 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
“Keep your city clean“ is the slogan found on most municipal street cleaning vehicles. This street sweeper also features this slogan on the sides and is equipped with the latest MB Axor.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 39 g |
| Release Date | March/April 2005 |