Mercedes-Benz Axor fuel tank semitrailer "Shell"
Product number:
156097
Listprice:
26,50 €
With this vehicle, we release the current Mercedes-Benz Axor model in the design of the British oil major Shell. The vehicle is a classic trailer with a three-axle/two-axle axle combination with fuel tank superstructure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / yellow / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With this vehicle, we release the current Mercedes-Benz Axor model in the design of the British oil major Shell. The vehicle is a classic trailer with a three-axle/two-axle axle combination with fuel tank superstructure.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Shell |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / yellow / gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | July/August 2009 |