Mercedes-Benz Axor dump semitrailer "Bögl"
Product number:
301312
Listprice:
24,50 €
The construction specialist Max Bögl operates the current Mercedes-Benz Axor with a three-axle trough trailer. The model features the original’s vehicle number.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.6 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The construction specialist Max Bögl operates the current Mercedes-Benz Axor with a three-axle trough trailer. The model features the original’s vehicle number.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Bögl |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | construction site vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 54.6 g |
| Release Date | September/October 2012 |