Mercedes-Benz Axor curttain canvascover semitrailer "Wandt/Osterode"
Product number:
271196
Listprice:
30,26 €
Osterode in the Harz mountains is a charming town with lots of timbered houses. And Gerhard Wandt, owner of the Wandt transportation company, thought it was a great idea to put an advertisement for Osterode on a trailer. And even though Wandt is headquartered in Brunswick, Osterode has something to do with the Wandt group: its subsidiary company called dernedde has its seat in Osterode.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/2004 |
| Limited quantity | 750 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Osterode in the Harz mountains is a charming town with lots of timbered houses. And Gerhard Wandt, owner of the Wandt transportation company, thought it was a great idea to put an advertisement for Osterode on a trailer. And even though Wandt is headquartered in Brunswick, Osterode has something to do with the Wandt group: its subsidiary company called dernedde has its seat in Osterode.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 11/2004 |
| Limited quantity | 750 |