Mercedes-Benz Axor container trailer "Werner"
Product number:
154178
Listprice:
23,50 €
Michael Werner founded his forwarding company in 1956 with a small truck by taking over transports of building sites, saw mills or for road construction. With the rapid growth of industry commerce and trade, soon also disposals became necessary in the companies. In 1972, they moved to the new factory premises. Today, approx. 90 employees work for the company with focus on disposal of all kinds of waste. The nicely colored model is a container trailer with three-axle motor coach and two-axle center pivot-plate trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Michael Werner founded his forwarding company in 1956 with a small truck by taking over transports of building sites, saw mills or for road construction. With the rapid growth of industry commerce and trade, soon also disposals became necessary in the companies. In 1972, they moved to the new factory premises. Today, approx. 90 employees work for the company with focus on disposal of all kinds of waste. The nicely colored model is a container trailer with three-axle motor coach and two-axle center pivot-plate trailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Grey Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 76.5 g |
| Release Date | January/February 2008 |