Mercedes-Benz Axor container trailer "fire department"
Product number:
153133
Listprice:
23,00 €
This new trailer of the Herpa fire department series has to make do without a direct archetype and complements the „civilian“ Herpa fire department fleet. But a few things are new: For the motor coach, the new, long undercarriages were used, the unwind kinematics were redesigned and a brand new trailer was constructed, picking up the newly developed Unirop U-Boxx trough.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | July/August 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This new trailer of the Herpa fire department series has to make do without a direct archetype and complements the „civilian“ Herpa fire department fleet. But a few things are new: For the motor coach, the new, long undercarriages were used, the unwind kinematics were redesigned and a brand new trailer was constructed, picking up the newly developed Unirop U-Boxx trough.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 77 g |
| Release Date | July/August 2007 |