Mercedes-Benz Axor canvas semitrailer "Polak" (PL)
Product number:
152112
Listprice:
22,50 €
Following the Showtruck released early 2006, the fleet of the K. Polak Transportation Company, based in Warsaw Poland, is supplemented by this MB Axor tarp semitrailer. The international operating company utilizes MB Actros tractors with curtain tarp semitrailers for transportation of goods to and from Poland, England, Germany and Austria.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polak |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the Showtruck released early 2006, the fleet of the K. Polak Transportation Company, based in Warsaw Poland, is supplemented by this MB Axor tarp semitrailer. The international operating company utilizes MB Actros tractors with curtain tarp semitrailers for transportation of goods to and from Poland, England, Germany and Austria.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polak |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | March/April 2006 |