Mercedes-Benz Atego Ziegler Z-Cab LF 20 "Waldachtal fire department"
Product number:
091299
Listprice:
24,50 €
In 2011, the fire brigade Waldachtal from Baden-Württemberg near Freudenstadt commissioned its new HLF 20 with a new Ziegler Z-cab in luminous red. The Herpa model is a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Waldachtal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.4 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 2011, the fire brigade Waldachtal from Baden-Württemberg near Freudenstadt commissioned its new HLF 20 with a new Ziegler Z-cab in luminous red. The Herpa model is a one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Waldachtal |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 44.4 g |
| Release Date | March/April 2014 |