Mercedes-Benz Atego Ziegler Z-Cab "Holzkirchen fire department"
Product number:
090834
Listprice:
27,50 €
On January 24, 2013, the fire brigade from Holzkirchen near Munich commissioned its new fire engine with Ziegler Z-Cab from Ziegler. The vehicle enhances Herpa’s fire engine series from this Eastern-Bavarian city.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Holzkirchen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.2 g |
| Release Date | September/October 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On January 24, 2013, the fire brigade from Holzkirchen near Munich commissioned its new fire engine with Ziegler Z-Cab from Ziegler. The vehicle enhances Herpa’s fire engine series from this Eastern-Bavarian city.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Holzkirchen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.2 g |
| Release Date | September/October 2013 |