Mercedes-Benz Atego Ziegler Z-Cab “FFW Meersburg”
Product number:
095365
Listprice:
39,95 €
Alongside the new Mercedes-Benz Sprinter, the Meersburg voluntary fire brigade in Baden also provides the original of the assistance fire-fighting group vehicle for the miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Meersburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.7 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Alongside the new Mercedes-Benz Sprinter, the Meersburg voluntary fire brigade in Baden also provides the original of the assistance fire-fighting group vehicle for the miniature model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Meersburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.7 g |
| Release Date | July/August 2020 |