Mercedes-Benz Atego Ziegler Z-Cab "Erfurt fire department"
Product number:
093798
Listprice:
36,95 €
The fire brigade in Erfurt operates this current fire engine with the extraordinary design. The model with the current Ziegler Z-cab is realized with stencil paintwork and elaborate prints and is released as one-time Edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Erfurt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.8 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade in Erfurt operates this current fire engine with the extraordinary design. The model with the current Ziegler Z-cab is realized with stencil paintwork and elaborate prints and is released as one-time Edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Erfurt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White-red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.8 g |
| Release Date | July/August 2018 |