Mercedes-Benz Atego Ziegler Z-Cab "auxiliary fire department Sülfeld"
Product number:
091664
Listprice:
29,50 €
In Suelfeld near Bad Segeberg a new Ziegler Z-Cab fi re engine has been in operation since 2014.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Bad Sülfeld |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.8 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Suelfeld near Bad Segeberg a new Ziegler Z-Cab fi re engine has been in operation since 2014.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Bad Sülfeld |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.8 g |
| Release Date | November/December 2014 |