Mercedes-Benz Atego wrecker with platform "Kawelke"
Product number:
303712
Listprice:
24,50 €
Krandienst Kawelke is based in Bobenheim near Worms. Next to heavy crane equipment the Mercedes-Benz Atego with table superstructure is operated for towing services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC Kawelke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.4 g |
| Release Date | July/August 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Krandienst Kawelke is based in Bobenheim near Worms. Next to heavy crane equipment the Mercedes-Benz Atego with table superstructure is operated for towing services.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC Kawelke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.4 g |
| Release Date | July/August 2014 |