Mercedes-Benz Atego wrecker with platform "Heinrich Kerpen / ADAC"
Product number:
301473
Listprice:
24,50 €
After the first MAN-based platform tow truck of Heinrich from Kerpen was sold out quickly, the current Mercedes-Benz Atego featuring the same design is produced as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC Heinrich Kerpen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 35.8 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the first MAN-based platform tow truck of Heinrich from Kerpen was sold out quickly, the current Mercedes-Benz Atego featuring the same design is produced as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC Heinrich Kerpen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 35.8 g |
| Release Date | November/December 2012 |