Mercedes-Benz Atego wrecker with platform and crane „Colonia“
Product number:
301367
Listprice:
24,50 €
New type! The vehicles of the towing and rescue specialist Colonia are known and dreaded among parking violators in Cologne. Herpa premieres the new platform wrecking vehicle with the well-known Palfinger crane and the necessary framework to lift a car. Of course all components are articulated to authentically replicate towing situations on a diorama.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.1 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The vehicles of the towing and rescue specialist Colonia are known and dreaded among parking violators in Cologne. Herpa premieres the new platform wrecking vehicle with the well-known Palfinger crane and the necessary framework to lift a car. Of course all components are articulated to authentically replicate towing situations on a diorama.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Colonia |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | recovery vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 36.1 g |
| Release Date | September/October 2012 |