Mercedes-Benz Atego wrecker with platform and crane "Brandenburg police department"
Product number:
090407
Listprice:
26,50 €
As internal breakdown service, the police Brandenburg operate this Mercedes-Benz Atego with plateau and loading crane to tow brokon-down police cars. The model is designed according to the original documents and is delivered with articulated loading crane and loading gear.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.8 g |
| Release Date | March/April 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
As internal breakdown service, the police Brandenburg operate this Mercedes-Benz Atego with plateau and loading crane to tow brokon-down police cars. The model is designed according to the original documents and is delivered with articulated loading crane and loading gear.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 39.8 g |
| Release Date | March/April 2013 |