Mercedes-Benz Atego turnable ladder L32 XS "Frankfurt Fire department"
Product number:
091879
Listprice:
37,50 €
The Metz turntable ladder initiallyoperated as demonstration vehicle at the fire brigade Frankfurt was convincing which is why it was taken over and given the design of theFrankfurt-based fire engines. The model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60.6 g |
| Release Date | March/April 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Metz turntable ladder initiallyoperated as demonstration vehicle at the fire brigade Frankfurt was convincing which is why it was taken over and given the design of theFrankfurt-based fire engines. The model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 60.6 g |
| Release Date | March/April 2015 |