Mercedes-Benz Atego turnable ladder L 32 A-XS "Braunschweig fire department"
Product number:
091763
Listprice:
37,50 €
The new Metz turntable ladder XS was produced based on the original plans of Metz and the model contains many moveable - for instance the articulated joint. Fire brigade scenes can be exactly replicated with the model as well. The model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Braunschweig |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.3 g |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new Metz turntable ladder XS was produced based on the original plans of Metz and the model contains many moveable - for instance the articulated joint. Fire brigade scenes can be exactly replicated with the model as well. The model is released as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Braunschweig |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 61.3 g |
| Release Date | January/February 2015 |