Mercedes-Benz Atego Ruthmann Steiger TK 310
Product number:
149334
Listprice:
15,50 €
This MB Atego tower ladder with a rescue basket is often operated in municipal areas. The Herpa model is an entirelynew-developed model, and features a variety of functions. The outrigger, featuring a new rescue basket, consists of four parts and can be turned in all directions.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48 g |
| Release Date | July/August 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This MB Atego tower ladder with a rescue basket is often operated in municipal areas. The Herpa model is an entirelynew-developed model, and features a variety of functions. The outrigger, featuring a new rescue basket, consists of four parts and can be turned in all directions.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | municipal vehicles |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48 g |
| Release Date | July/August 2003 |