Mercedes-Benz Atego Rosenbauer turnable ladder truck "Gelsenkirchen Fire Department"
Product number:
093729
Listprice:
39,95 €
Following the fire engine, Herpa now also produces the turntable ladder of the fire brigade Gelsenkirchen as one-time edition. Striking are the yellow-red warning markings on the cage as well as at the rear of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Gelsenkirchen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.3 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the fire engine, Herpa now also produces the turntable ladder of the fire brigade Gelsenkirchen as one-time edition. Striking are the yellow-red warning markings on the cage as well as at the rear of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Gelsenkirchen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 67.3 g |
| Release Date | September/October 2018 |