Mercedes-Benz Atego pick-up truck "Riwatrans"
Product number:
157360
Listprice:
19,50 €
The Euro pallets, based on genuine wooden pallets, were released as new accessories type with the last new releases. Now a truck of the fictitious forwarding company Riwatrans follows as general cargo truck, loaded with those pallets, which in turn are loaded with shrink-wrapped goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | July/August 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Euro pallets, based on genuine wooden pallets, were released as new accessories type with the last new releases. Now a truck of the fictitious forwarding company Riwatrans follows as general cargo truck, loaded with those pallets, which in turn are loaded with shrink-wrapped goods.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Riwatrans |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | July/August 2010 |