Mercedes-Benz Atego LF 20/16 "Stuttgart fire department"
Product number:
274173
Listprice:
30,26 €
This model Stuttgart's fire department was produced exclusively for one of our retailers, to be sold at the "Interschutz" fair.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Stuttgart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 05/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This model Stuttgart's fire department was produced exclusively for one of our retailers, to be sold at the "Interschutz" fair.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Stuttgart |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 05/2005 |
| Limited quantity | 1000 |