Mercedes-Benz Atego LF 20/16 "fire department"
Product number:
049092
Listprice:
18,00 €
The series of neutrally colored fire engines isenhanced by the new Mercedes-Benz Atego 2010 with Ziegler superstructure. Themodel features the current Ziegler roof attachment Top-Integro.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of neutrally colored fire engines isenhanced by the new Mercedes-Benz Atego 2010 with Ziegler superstructure. Themodel features the current Ziegler roof attachment Top-Integro.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2011 |