Mercedes-Benz Atego LF 16/12 "Bad Krozingen Fire Department"
Product number:
273169
Listprice:
25,60 €
An exclusive model for our Herpa retail partners. This vehicle of the fire department Bad Krozingen is operated next to fires of all sorts, also at larger accidents – especially, when the firemen have to free pinned people from their vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bad Krozingen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 03/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
An exclusive model for our Herpa retail partners. This vehicle of the fire department Bad Krozingen is operated next to fires of all sorts, also at larger accidents – especially, when the firemen have to free pinned people from their vehicles.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bad Krozingen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 03/2005 |
| Limited quantity | 1000 |