Mercedes-Benz Atego LF 10/6 "Fulda fire department"
Product number:
048972
Listprice:
16,50 €
The plant fire brigade of the Gummiwerke Fulda (rubber works) operates the Mercedes-Benz Atego LF 10/6 with Ziegler superstructure. The model features the company logo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The plant fire brigade of the Gummiwerke Fulda (rubber works) operates the Mercedes-Benz Atego LF 10/6 with Ziegler superstructure. The model features the company logo.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr Fulda |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 40 g |
| Release Date | May/June 2011 |