Mercedes-Benz Atego HLF "Voluntary fire brigadeEssen Mitte"
Product number:
093750
Listprice:
34,95 €
After decommissioning, the HLF of the professional fire brigade Essen was allocated to the voluntary fire brigade Essen Mitte. In the course of this transfer, the vehicle was given a new design which Herpa realized as one-time edition model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Essen Mitte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.6 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After decommissioning, the HLF of the professional fire brigade Essen was allocated to the voluntary fire brigade Essen Mitte. In the course of this transfer, the vehicle was given a new design which Herpa realized as one-time edition model.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Essen Mitte |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.6 g |
| Release Date | July/August 2018 |