Mercedes-Benz Atego HLF 20 "Hamburg fire department"
Product number:
092319
Listprice:
29,50 €
Herpa continues the popular Hamburg fire brigade series with this vehicle – on the rear doors of the Mercedes-Benz Atego cab they are campaigning for new fire fighters.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.4 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa continues the popular Hamburg fire brigade series with this vehicle – on the rear doors of the Mercedes-Benz Atego cab they are campaigning for new fire fighters.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 43.4 g |
| Release Date | January/February 2016 |