Mercedes-Benz Atego HLF 20 "Fire Department", decorated
Product number:
066747
Listprice:
22,95 €
With many printed, stencil-painted details, the new rescue unit fire engine Mercedes-Benz Atego enhances the fire engine range in the 1/160 scale.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 35 x 30 mm |
| Weight | 13.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With many printed, stencil-painted details, the new rescue unit fire engine Mercedes-Benz Atego enhances the fire engine range in the 1/160 scale.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 60 x 35 x 30 mm |
| Weight | 13.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |