Mercedes-Benz Atego HLF 20/16 "Hamburg fire department"
Product number:
049139
Listprice:
19,50 €
The fire brigade Hamburg operates this Mercedes-Benz Atego with the identifification Florian Hamburg 11/1 as fifire engine at the fifire station city center. The model features the new design of the fifire brigade Hamburg.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Hamburg operates this Mercedes-Benz Atego with the identifification Florian Hamburg 11/1 as fifire engine at the fifire station city center. The model features the new design of the fifire brigade Hamburg.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2011 |