Mercedes-Benz Atego box truck with liftgate "UPS"
Product number:
310208
Listprice:
29,95 €
The logistician UPS once again provides the original for a Herpa miniature. The UPS-brown Mercedes-Benz Atego truck is equipped with a box body and a tail lift at the rear of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.2 g |
| Release Date | May/June 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The logistician UPS once again provides the original for a Herpa miniature. The UPS-brown Mercedes-Benz Atego truck is equipped with a box body and a tail lift at the rear of the vehicle.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | UPS |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Brown |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 49.2 g |
| Release Date | May/June 2019 |