Mercedes-Benz Atego box truck with liftgate "Polizei Hamburg Entschärfer"
Product number:
093538
Listprice:
29,95 €
This Mercedes-Benz Atego is based at the Hamburg police department and features extensive equipment for bomb disposal experts. The roller blinds and doors on the model sides are realized typographically.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.2 g |
| Release Date | March/April 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This Mercedes-Benz Atego is based at the Hamburg police department and features extensive equipment for bomb disposal experts. The roller blinds and doors on the model sides are realized typographically.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 47.2 g |
| Release Date | March/April 2018 |