Mercedes-Benz Atego box truck with liftgate "Euromaster LKW-Service"
Product number:
156943
Listprice:
19,50 €
Original of the Herpa model is a service vehicle of Euromaster. Euromaster is a specialist for wheels and tires and the service around them. Today, the company is a part of Michelin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Euromaster |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Original of the Herpa model is a service vehicle of Euromaster. Euromaster is a specialist for wheels and tires and the service around them. Today, the company is a part of Michelin.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Euromaster |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 43 g |
| Release Date | March/April 2010 |