Mercedes-Benz Atego box truck with liftgate "DHL"
Product number:
310505
Listprice:
29,95 €
In distribution transport, the logistics provider DHL in Germany also operates Mercedes-Benz Ategos of the current series. The Herpa model also features a tail lift and the current lettering.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.1 g |
| Release Date | July/August 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In distribution transport, the logistics provider DHL in Germany also operates Mercedes-Benz Ategos of the current series. The Herpa model also features a tail lift and the current lettering.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | DHL |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 48.1 g |
| Release Date | July/August 2019 |