Mercedes-Benz Atego box truck with liftgate "Bremen fire department"
Product number:
090339
Listprice:
19,50 €
For breathing protection, the fi re brigade Bremen operate a Mercedes-Benz Atego box truck featuring an eye-catching stripe-design tail-lift.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.9 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
For breathing protection, the fi re brigade Bremen operate a Mercedes-Benz Atego box truck featuring an eye-catching stripe-design tail-lift.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Bremen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41.9 g |
| Release Date | January/February 2013 |